מאת: יורם פיינגולד | פורסם בתאריך: 17/12/2016


הקהילה היהודית של פורטוגל הייתה בעבר חלק מהקהילה של יהודי ספרד. היהודים התיישבו בפורטוגל במאה ה-12 ובמאה ה-13 כאשר מלך פורטוגל, אפונסו השלישי, פתח בקשרים עם היהודים במטרה להגדיל את כלכלת פורטוגל ולפתח אותה בזכות הקשרים הרבים שהיו להם מסביב לעולם. באותה התקופה אפשר היה לראות התיישבות יהודית מרוכזת באזורי הערים, והקהילה הייתה מגובשת בתוך עצמה וניהלה במקביל לחיים במדינה גם חיים משלה.

בשנת 1449 התקיימו פרעות בספרד ובפורטוגל אשר פגעו ביהודים, ובשנת 1492 החל גירוש יהודי ספרד. יהודים רבים הגיעו לפורטוגל מספרד וישנן הערכות על כך שהגירוש הוביל לשילוש מספר היהודים שגרו בפורטוגל, אך אלו לא זכו לחיים קלים ונוחים ולא לקבלת פנים מזמינה. מתוך 70 אלף איש אשר עברו למדינה רק 600 בתי אב הורשו להישאר בה באופן חוקי, וגם זאת לתקופה קצרה בלבד.

חייהם של היהודים היו לא קלים בלשון המעטה, ובשנת 1496 החל גירוש יהודי פורטוגל, מה שהוביל את חלקם לבצע המרה לדת הנוצרית וזאת למראית עין בלבד (כלומר, אלו קיימו את מצוות הדת היהודית ואת מנהגיה בסתר). לאחר שנת 1550 החל תהליך של הגירת היהודים מהמקום בשל רדיפה דתית.


הקהילה היהודית של היום

במהלך המאה ה-19 החלה חזרה של יהודים לעבר פורטוגל כאשר אנוסים רבים (אלו שהוכרחו להתנצר) עברו גיור מחדש. אל המדינה הגיעו יהודים ממדינות רבות ובהם גם מרוקו, טנג'יר ועוד. בתקופת מלחמת העולם השנייה הגיעו אליה פליטים ובהם גם יהודים וגם לא יהודים, ובסופה היו בה כ-400 יהודים שקיבלו מעמד של תושבי קבע. בשנת 1976 היגרו רבים מהמדינה ונכון להיום ישנם כאלף יהודים בלבד בפורטוגל.

ויזה אוטומטית לארה"ב

אפשרות לחזור אל פורטוגל

אפשרות לחזור אל פורטוגל

היום, פורטוגל מאפשרת ליהודים בעלי קשר למדינה לקבל אזרחות פורטוגלית. כיוון שהמדינה היא חלק ממדינות האיחוד האירופי, כל אזרח של פורטוגל יכול לנוע בחופשיות באיחוד, ללמוד במוסדות הלימוד השונים, להתיישב בכל מדינה שיבחר, לעבוד ולהקים עסקים.

כדי לקבל אזרחות פורטוגלית יש להוכיח קשר למדינה ואל יהדות פורטוגל. יהודים אשר מבקשים להגיש בקשה, צריכים להוכיח קשר משפחתי וכי בעברם הרחוק מישהו מבני משפחתם גורש מהמדינה. התהליך מתבצע בעיקר על פי בחינת שמות המשפחה אשר מוכרים על ידי המדינה, ויש לציין כי רשימה זו שונה מהרשימה של ספרד.

בנוסף, יש להוכיח זיקה למסורת היהודית הפורטוגלית וזאת על ידי מסמכים שונים שלעתים נדרש מאמץ רב כדי לספק אותם. שלא כמו במקרה של בקשה לאזרחות ספרדית, אין צורך לדעת את השפה וכל ההליך יכול להתבצע מישראל, בלי להגיע לפורטוגל אפילו פעם אחת.

פורטוגל כחלק מהאיחוד האירופי

ישראלים רבים מבקשים להוציא אזרחות פורטוגלית, ובאמצעותה לזכות באזרחות האירופאית אשר מאפשרת להם לנהל את חייהם בכל מדינה השייכת לאיחוד. חשוב לציין כי אין כל חובה להתיישב בפורטוגל או אפילו לבקר בה כדי ליהנות מאזרחות פורטוגלית וזאת, כמובן, אם קיים קשר עתיק יומין לקהילה היהודית.